Житомирщина в боротьбі

300

Категорії: ,

Додаткова інформація

Автор

Роман Коваль

Обкладинка

Тверда

Рік видання

2020

Кількість сторінок

512

Видавництво

Видавництво Марка Мельника

Це книга про українсько-російську війну в 1917 – 1920-х рр. на території сучасної Житомирської області та славних синів і дочок, які народилися в цьому козацькому краї.
Поруч з розповідями Романа Коваля про братів Соколовських, сестру їхню Марусю, отаманів Филоненка, Костюшка, Біденка, Козиря-Зірку, в книжці опубліковано нариси Володимира Святненка “Отаман Федір Святненко” та Олександра Нікітчина “Брусилівський отаман Минка”.

Ось назви деяких історичних новел Романа Коваля: “Звільнення Овруча”, “Бої за Бердичів”, “Кривава драма в Житомирі”, “Бій під Станишівкою”, “На Коростень!”, “Битва над річкою Звіздаль”, “«Умри, але не зрадь». Житомирські жертви в м-ку Базарі (10 біографій вояків, народжених на території сучасної Житомирської області)”.
У книзі оприлюднено також спогади старшин Армії УНР Бориса Монкевича, Всеволода Петріва, Івана Винника, Василя Филоновича, Петра Ващенка, Гриця Рогозного, Василя Падалки, Павла Сумароківа, лікаря Другого зимового походу Олександра Плітаса, старшини УГА Петра Миговича та Левка Чикаленка.

Повернено у наш духовний світ прецікаві дописи із житомирської газети “Громадянин” за 1919 р., зокрема “Отаман Маруся”, “Повстання проти большовиків у Народичах”, а також опубліковано “Короткий огляд організації «Волинської повстанчої армії» в 1921-22 рр. Андрія Дідківського.

Один з найбільших розділів – “Учасники Визвольної боротьби з Житомирщини, які навчались в УГА в Подєбрадах” (автори Роман Коваль, Віктор Моренець, Юрій Юзич). Ось назви деяких статей з нього: “Юрій Артюшенко, творець 1-ї української сотні в Житомирі”, “Олекса Бакало, сотник Армії УНР із Звягельщини”, “Чех із Малинщини воював за Україну”, “У лавах Житомирської юнацької школи”, “Старшина Микола Євтушенко з Новоград-Волинського”, “Петро Іванченко, гармаш із Радомишля”, “Тамара Петрів, підпільниця і просвітянка”, “Сотник Євген Погорецький із Бердичівщини”, “Хорунжий Віктор Ржевуцький з Овруча”, “Петлюрівець Марко Тарасун із Брусилова”, “Сотник Якимчук з Любарщини” та багато інших (разом понад 60 біографій).

Читач зможе познайомитися з прекрасними козачками отамана Дмитра Соколовського: Тамарою Петрів, Ольгою Батуровою та Марією Стовбуненко-Заїченко (“козак Марко”).
Важливими для пізнання національної історії є розділ Володимира Святненка “Борці за волю з Брусилова і Брусилівщини” та “Неповний список борців за Україну, уродженців Житомирщини, та вояків з інших земель, які захищали Житомирщину” (автори Владислав Карпенко, Роман Коваль, Юрій Юзич). У книжці опубліковано також документи, фотографії та визвольні поезії.

Місця, де народилися й боролися ці чудові люди, нам відомі: Овруч, Житомир, Станишівка, Брусилів, Коростишів, Радомишль, Коростень, Звягель, Базар, Ушомир, Народичі, Малин, Звягель, Яроповичі, Горбулів, Левків, Любар, Бердичів…

Здавалося, тут у добу Української революції нічого не відбувалося.
Відбувалося! Кипіло тут. Ми просто про це не знали.

Вихід книжки став можливим завдяки фінансовій підтримці Володимира Габенця, голови Брусилівської селищної ради, та ГО “Рідний Дім – Брусилівщина” (голова Олександр Нікітчин).