Краса правічна Михайла Горлового

17 жовтня – черговий день зйомок документального фільму про геніального скульптора Михайла Горлового, який навесні 2024 р. навіки покинув улюблену Україну.

Ми знімали Михайлові роботи у Трипіллі, Зікрачах та Обухові. Оператор Юрій Дереневський здійснив зйомки експозицій трипільської культури у Трипільському етно-історичному комплексі, Київському обласному археологічному музеї та роботу Горлового в Обухівському краєзнавчому музеї ім. Юрія Домотенка (щира подяка її працівникам за сприяння!).

Взяли інтерв’ю в молодого художника Ярослав Ткаченка з Трипілля про свого вчителя. Зняли сцену як дитячі руки ліплять глину і самого хлопчика – цю ідею нам підказав режисер Олександр Муратов. А ідею його реалізував Артем Пигида, учень 4-го класу трипільської школи, на перервах в якій усі розмовляють українською – і школярі, і вчителі!

У Трипіллі зафільмували пам’ятник Михайла Горлового “Тисячоліттю Трипілля” (співавтор Олександр Фурман) та відкривачу трипільської археологічної культури Вікентію Хвойці. А в с. Зікрачах, біля пам’ятника жертвам геноциду українського народу, який подарували селу Михайло Горловий та ініціатор побудови Антін Коломієць, я розповів про урочисте відкриття цього пам’ятника влітку 2009 року – за участі “Хореї козацької” Тараса Компаніченка, кобзаря Тараса Силенка, поетеси Тетяни Лемешко та багатьох інших діячів української культури. Цю подію для каналу “Культура“ зафільмував Олександр Домбровський (назва передачі “Свічами хилять воскові дні”– https://www.youtube.com/watch?v=BaqrNQDU3dQ).

В Обухівському краєзнавчому музеї ім. Юрія Домотенка оператор зафіксував роботи Михайла Горлового та його дочки Лесі “Діва Трипілля”, а також погруддя письменника Григорія Косинки, якого хижа Москва розстріляла в 1934 році. Косинка – двоюрідний дід Михайла Горлового, його духовний орієнтир.

Робота наша триває. А поки фільм вийде у світ, читайте книгу Михайла Горлового “Краса правічна”, яка напередодні його смерті вийшла у Видавництві Марка Мельника.

Роман КОВАЛЬ