Історичний клуб «Холодний Яр» вручив відзнаки за лицарське служіння Україні

З нагоди 105-ї річниці проголошення Злуки УНР і ЗУНР у Києві відбулася творча зустріч Історичного клубу «Холодний Яр». Під час заходу митцям, військовослужбовцям та родичам полеглих героїв вручено найвищу нагороду Історичного клубу «Золоту сваргу» – «За лицарське служіння Україні».

У січні виповнилося 27 років Історичному клубові «Холодний Яр», метою діяльності якого є повернення до широкого вжитку імен забутих українських героїв, вшанування захисників України, вояків різних епох і різних земель – від Кубані до Галичини. Членами клубу є письменники та поети, історики, краєзнавці, художники і скульптори, рок-музиканти, бандуристи і кобзарі.

Вони видають книги, знімають документальні фільми, створюють мистецькі полотна та скульптури, меморіальні дошки і пам’ятні знаки, вивчають українську фольклорну спадщину. І це лише частина доробку «холодноярівців», бо перелічити навіть за жанрами всі реалізовані за понад чверть століття творчі проєкти неможливо. Навіть якщо хтось і не знає організації під назвою «Холодний Яр», то неодмінно знайомий зі здійсненими нею ініціативами.

Президент клубу, відомий український письменник Роман Коваль слушно зазначає: «Праця Історичного клубу “Холодний Яр” зміцнює ЗСУ та нашу державу, наповнює їх духом мілітарним, творчим, агресивно-добрим».

Традиційна творча зустріч Історичного клубу з нагоди Дня Соборності відбувається в Києві, а не в заповідному урочищі «Холодний Яр» на Черкащині. На ній члени та прихильники клубу підбивають підсумки минулого року та обговорюють плани на майбутнє.

Роман Коваль у своїй вступній доповіді розповів, що 40 козаків і козачок Історичного клубу «Холодний Яр» воювали або воюють у добробатах, ЗСУ та Нацгвардії. На жаль, у 2022 – 2023 рр. загинули за Україну «холодноярівці» Олег Куцин, Андрій Жованик та Юрій Мороз. А 19 квітня торік зник під Бахмутом член Історичного клубу із позивним “Вітер”.

До слова було запрошено також письменників, художників, скульпторів, військовослужбовців і волонтерів. Промовляли дочка голови УГВР Кирила Осьмака Наталія Осьмак, письменники Лариса Ніцой, Владлен Ковтун, Василь Ковтун, видавець Марко Мельник, в. о. директора Національного парку “Холодний Яр” Богдан Легоняк, громадські діячі Леся Островська, Оксана Жованик та Богдан Червак, лідери рок-гуртів “Кому вниз” Андрій Середа та “Сокира Перуна” Арсеній Білодуб, молодший сержант 5-ї ОШБр Юрій Сиротюк та інші.

Головною подією заходу стало урочисте вручення започаткованої цього року відзнаки «Золота сварга» – «За лицарське служіння Україні», якою нагороджено 11 осіб. Зокрема, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, кобзаря та військовослужбовця ЗСУ Тараса Компаніченка, молодшого сержанта 5-ї ОШБр Юрія Сиротюка, підполковника Національної гвардії України Дениса Прокопенка-“Редіса”. Посмертно відзнаку «Золота сварга» присуджено командиру 49-го ОМБ «Карпатська Січ» Олегу Куцину, командиру 5-го Легіону ССО Андрію Жованику, письменнику-політв’язню Михайлу Іванченку та кобзарю Тарасу Силенку.

Лауреатів та всіх присутніх вітали піснями Сергій Василюк, Василь Лютий, Святослав Силенко, Михайло Гречкин. Виступив також один із лауреатів «Золотої сварги» – Тарас Компаніченко.

Євген БУКЕТ